Oglądanie filmów i seriali w internecie może być wygodne, bezpieczne i całkowicie legalne. Jest to możliwe za sprawą usługi VOD, znanej jako „video na życzenie” oraz „video na żądanie”. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem korzystania z takiego rozwiązania? Jak wyświetlać materiały, aby domowy seans był samą przyjemnością?

Co to jest VOD i co wyróżnia tę usługę? 

VOD to usługa pozwalającą użytkownikowi oglądać nagrania video w dowolnie wybranym czasie i miejscu. Można je odtwarzać na każdym urządzeniu, które obsługuje internet – np. smartfonie, tablecie, laptopie czy konsoli do gier. W przeciwieństwie do transmisji nadawanych w tradycyjnej telewizji, osoby korzystające z VOD seriale i filmy oglądają bez konieczności dostosowywania się do ramówki. Nagła zmiana planów nie powoduje dzięki temu, że trzeba zrezygnować z długo wyczekiwanego filmu. 

Na platformach VOD można znaleźć zarówno materiały w wersji bezpłatnej, jak i płatnej. Darmowe są zazwyczaj starsze produkcje, które przed laty podbiły serca milionów widzów. W serwisie VOD obejrzymy bez opłat na przykład polskie komedie, takie jak „Kogel Mogel” czy „Sami swoi”. Użytkownik wybiera nagrania spośród bazy setek, a nawet tysięcy materiałów. Transmisja nie odbywa się w tym przypadku w czasie rzeczywistym. Wybrany film można więc obejrzeć wielokrotnie, przewijać do dowolnego momentu, wstrzymywać i wznawiać.  

Jak wyszukiwać i oglądać materiały na platformie VOD? 

Odnajdywanie nagrań video na platformach VOD ułatwia wbudowana wyszukiwarka. Wystarczy wpisać dowolną frazę, która pozwoli systemowi zaproponować odpowiedni materiał. Może to być np. tytuł filmu, nazwisko aktora występującego w roli głównej, reżysera lub scenarzysty. Istnieje także możliwość przeszukiwania nagrań na podstawie kategorii, które grupują filmy z konkretnych gatunków. Każda pozycja jest w szczegółowy sposób opisana. Można poznać m.in. obsadę aktorską, czas trwania nagrania, zarys fabuły, a także osoby odpowiedzialne za produkcję, scenariusz, muzykę czy zdjęcia. 

Bezpłatny materiał można od razu odtworzyć i wielokrotnie odtwarzać. Zwykle w tym przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że transmisja będzie przerywana spotami reklamowymi. Płatne materiały wymagają wykupienia unikalnego kodu dostępu. Po jego wprowadzeniu, będziemy mieli ściśle określony czas na korzystanie z nagrania – np. w serwisie IPLA otrzymujemy na to aż 48 godzin. Film będziemy mogli obejrzeć bez reklam. Unikniemy dzięki temu irytującej sytuacji, kiedy spot nagle przerywa emocjonującą scenę.  

Wygodne oglądanie nagrań VOD na dużym ekranie 

Wypożyczone na platformie VOD filmy i seriale można odtwarzać na urządzeniach mobilnych. Posiadają one jednak niedużej wielkości ekrany, co utrudnia komfortowe i przyjemne oglądanie domowego seansu. W związku z tym warto rozważyć możliwość przeniesienia obrazu na duży ekran. Dokonamy tego, jeżeli podłączymy telefon czy laptop do telewizora lub laptopa.

Połączenie można nawiązać zarówno w sposób przewodowy, jak i bezprzewodowy. Najłatwiej połączyć oba urządzenia za pomocą kabla HDMI. Nie zawsze jednak sprzęt posiada kompatybilne wejścia, dlatego należy wtedy skorzystać z przejściówki. Połączenie bezprzewodowe uzyskamy natomiast poprzez skorzystanie z technologii Wi-Fi Direct lub przystawki telewizyjnej. 

Co jest niezbędne, aby odtwarzać filmy w wysokiej jakości? 

Wysoka jakość filmów wymaga przede wszystkim korzystania jedynie z pełni legalnych serwisów, które posiadają prawa do udostępniania materiałów w oryginalnej wersji. W sieci działają również platformy zamieszczające nielegalne nagrania, których jakość dźwięku i obrazu daleko odbiega od ideału.

Równie ważne będzie to, aby odtwarzać film na urządzeniu podłączonym do szybkiego i stabilnego internetu. Jeżeli chcemy korzystać z usługi „video na życzenie” głównie w domu, wtedy najlepszym rozwiązaniem okaże się łącze światłowodowe. Jeśli natomiast chcemy oglądać filmy podczas podróży, np. urlopowych, wtedy warto rozważyć możliwość wykupienia szybkiego internetu mobilnego LTE.

Post Comment