Montowanie filmów to trudne i czasochłonne zajęcie. Koniecznie trzeba zadbać więc o dobre środowisko pracy. Jaki program do montowania filmów będzie najlepszym wyborem?

Adobre Premiere Elements 2019

Program od Adobe od lat uważany jest za najlepsze narzędzie do montażu filmów. W tegorocznej odsłonie zaprezentowano nam całkiem nowy interfejs i mnóstwo nowych funkcji, które pozwolą na edycję zarówno warstwy filmowej, jak i dźwiękowej. Zakres narzędzi jest ogromny i z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Osoby, które nie mają zbyt wiele czasu, z pewnością ucieszą się z gotowych motywów i szablonów, które pozwolą w kilka minut osiągnąć wymagany efekt. Na wyróżnienie zasługuje także bardzo szczegółowy samouczek w języku polskim.

Sony Vegas Pro

Sony Vega to kompletne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą  bardzo prosty sposób zmontować film i produkcję audio. Dzięki swoim zaawansowanym funkcjom narzędzie to zostało docenione przez profesjonalnych montażystów i muzyków, którzy wykorzystują je do pracy nad video i dźwiękiem. Program od Sony jest także bardzo przystępny cenowo, dlatego może sobie na niego pozwolić niemal każdy.

Lightworks

Lightworks, w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej programów, jest całkowicie darmowy. Oczywiście jest możliwość wykupienia pakietu płatnego, ale wersja bezpłatna posiada tak wiele funkcji, że nie ma takiej potrzeby. Z programu tego korzystają m.in. profesjonaliści z Akademii Filmowej, za jego pomocą zmontowano także kilka hollywodzkich hitów. Jeśli nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na zaawansowane programy znanych firm – Lightworks na spokojnie nam wystarczy. Narzędzie to oferuje nam mnóstwo dodatków, animacji i efektów specjalnych, które możemy z powodzeniem wykorzystać  naszej produkcji.

Mimo że płatne programy pozostają o krok przed darmową konkurencją, warto zadać sobie pytanie, czy na pewno potrzebujemy aż tak rozbudowanego narzędzia. Jeśli szukamy tylko programu, który ma umożliwić nam podstawowy montaż – Lightworks zdecydowanie wystarczy.